Szanowni Państwo, Duda Clinic to teraz Munk Stomatologia. Serdecznie zapraszamy.
Stomatologia estetycznaLeczenie kanałowe jest niebezpieczne? – fakty i mity o endodoncji

Leczenie kanałowe jest niebezpieczne? – fakty i mity o endodoncji

Ostatnimi czasy w internecie mocno zawrzało na temat leczenia kanałowego i jego rzekomej szkodliwości. Pod wątpliwość bierze się nie tylko sensowność poddawania się temu zabiegowi, ale przede wszystkim rozważa się jego negatywne skutki dla zdrowia. Dotychczas leczenie kanałowe traktowane było jako rutynowy zabieg, któremu poddawany jest ząb, dla którego nie ma już innego ratunku. Endodoncja miała przynieść ulgę, pozbycie się problemu i wyleczenie bolącego zęba. Z pewnego powodu wokół zabiegu zaczęły narastać mity. Wszystko zaczęło się od „Root cause” (“Korzeń problemów”) – australijskiego filmu dokumentalnego, w którym to główny bohater za przyczynę swoich chorób obwinia leczenie kanałowe zęba. Film ten sprowokował do licznych dyskusji o leczeniu kanałowym i był zalążkiem do pojawienie się licznych teorii spiskowych w tym zakresie.

 

 

Mity powstałe wokół leczenia kanałowego

MIT – Leczenie kanałowe powoduje raka

Według danych przytoczonych w filmie, 98% kobiet, które zachorowały na raka piersi, była w przeszłości poddana leczeniu kanałowemu. Co więcej, rak zlokalizowany był po tej samej stronie co leczony ząb. Na podstawie powyższej statystyki wysnuwa się wniosek co do zależności między leczeniem kanałowym a rakiem.

dr n. med. Mariusz Duda i lek. Bartłomiej Łukasiewicz: Dane przekazywane do opinii publicznej na podstawie badań naukowych powinny być przedstawiane w sposób jasny i rzetelny. Powyższa informacja jest wyszukaną żonglerką faktów, manipulacją na potrzeby autora. Równie dobrze można stwierdzić, że 98% kobiet, które zachorowały na raka w przeszłości piły wodę mineralną…  

MIT – Leczenie kanałowe sprzyja rozwojowi chorób serca i nerek

Źródła tych dolegliwości, należy doszukiwać się w infekcjach powstałych w kanałach korzeniowych po leczeniu endodontycznym i ich rozprzestrzenianiu się na resztę organów.

dr n. med. Mariusz Duda i lek. Bartłomiej Łukasiewicz: To prawda, że grupa bakterii obecna w martwych zębach i kieszonkach przyzębowych sprzyja rozwojowi chorób serca i nerek. Zdrowe zęby i dziąsła są wymieniane na liście priorytetowej u osób obciążonych tymi schorzeniami przez specjalistów. Jednym ze sposobów eliminacji kolonii bakterii ze środowiska jamy ustnej jest leczenie endodontyczne poprzez mechaniczne i chemiczne czyszczenie martwych zębów.  

MIT – Leczenie endodontyczne może doprowadzić do zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, które wymaga antybiotykoterapii, co z kolei powoduje wyjałowienie organizmu i spadek odporności.

dr n. med. Mariusz Duda i lek. Bartłomiej Łukasiewicz: Nieprawidłowa terapia może być przyczyną zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, dlatego procedura wymaga specjalistycznego sprzętu i dużego doświadczenia lekarza, aby leczenie było skuteczne i przewidywalne. Rozsądna antybiotykoterapia wspomagana suplementami oraz probiotykami wyeliminowuje wspomniany problem związany z tą kuracją.

 

DUDA CLINIC oferuje leczenie kanałowe Katowice oparte na nowoczesnych technologiach i światowych standardach, jeśli chodzi o higienę i bezpieczeństwo Pacjenta. Dzięki rozwojowi stomatologii leczenie jest również bezbolesne, nieinwazyjne i mało ryzykowne. Jeśli chodzi o zdrowie, to warto zaufać w tej kwestii specjalistom i osobom reprezentującym naukową wiedzę. W konfrontacji z opiniami anonimowych internautów czy ludźmi z branży filmowej, informacje te są zdecydowanie bardziej rzetelne i godne zaufania. Alternatywą dla leczenia endodontycznego dla osób, które na myśl o kanałówce wciąż czują niepewność, pozostaje ekstrakcja zęba.

Scroll Down
Bottom Reached

No posts were found for provided query parameters.