Szanowni Państwo, Duda Clinic to teraz Munk Stomatologia. Serdecznie zapraszamy.
Stomatologia estetycznaJak zapobiegać powstawaniu próchnicy?

Jak zapobiegać powstawaniu próchnicy?

Nowiutkie kalendarze i zmiana w zapisie daty wskazują na to, iż rozpoczął się dla nas nowy rok. Wszyscy traktujemy początki jako okazję do wyznaczania i realizowania założonych celów. Na tej liście powinno pojawić się również przypomnienie, by umówić się na wizytę kontrolną do dentysty. Rzecz jasna, o zdrowie należy troszczyć się każdego dnia i nie warto czekać na „specjalną okazję”. Wszakże dbanie o siebie może wstrzymać rozwój wielu niepożądanych chorób lub całkowicie im zapobiec.

Dzisiejsze półki sklepowe uginają się pod ciężarem łakoci i smakołyków, zapakowanych w kolorowe papierki, które aż krzyczą do nas „zabierz mnie ze sobą”. Cukier jest obecny w diecie każdego z nas, często ponad normę, a to wszystko sprzyja powstawaniu próchnicy, która lubi uprzykrzać życie. Jak zatem jej zapobiegać i uchronić się przed jej niefortunną obecnością?

 

 

Ze stomatologiem za pan brat

Wiele osób unika regularnych wizyt u stomatologa — do gabinetu udajemy się dopiero wtedy, gdy poczujemy ból. Chcąc jednak zabezpieczyć się przed rozwojem bakterii, warto wybrać się na leczenie próchnicy Katowice w celu poddania się diagnostyce stomatologicznej. Ta pozwoli na ustalenie stanu naszej jamy ustnej — następnym krokiem jest wybór zabiegu higienizacji, który zniweluje już pierwsze objawy próchnicy.

Dieta antypróchnicowa

Prawie wszyscy słodkie lub słone przekąski. Faktem jest, że żywność taka zawiera węglowodany, które sprzyjają fermentacji, a to z kolei może prowadzić do rozwoju próchnicy. Fast food czy słodkie napoje również szkodzą naszym zębom. Nie musimy jednak rezygnować ze wszystkiego — istnieją produkty, które próchnicy nie wywołują, a co więcej, neutralizują działanie niepożądanych kwasów. Możemy do nich zaliczyć jajka, ryby, masło, a nawet gorzką czekoladę.

Higiena jamy ustnej

Możemy unikać produktów, które sprzyjają rozwojowi próchnicy, a nawet zostać stałym bywalcem gabinetu stomatologicznego, jednakże na nic się to zda, jeśli uprzednio nie zadbamy o stan czystości całej jamy ustnej. Jak powszechnie wiadomo, zęby powinniśmy czyścić minimum dwa razy dziennie, mając na względzie fakt, iż warto dopilnować tego także tuż przed snem. Czyszcząc zęby wieczorem, a następnie fundując sobie, chociażby sok lub inny napój gazowany obfitujący w cukry, szkodzimy swoim zębom przez całą noc. Dlatego tak ważne jest układanie się do snu z czystą jamą ustną.

Warto dbać o zęby nie tylko od święta, ale codziennie dostarczać im minimum troski w postaci dobrze wyszczotkowanych zębów i regularnych wizyt u stomatologa. Wysiłek włożony w ten proces każdego dnia zostanie wynagrodzony pięknym, zdrowym uśmiechem i satysfakcją jego właściciela.

Scroll Down
Bottom Reached

No posts were found for provided query parameters.