Szanowni Państwo, Duda Clinic to teraz Munk Stomatologia. Serdecznie zapraszamy.
Stomatologia estetycznaZdjęcia rentgenowskie zębów – dlaczego są niezbędne?

Zdjęcia rentgenowskie zębów – dlaczego są niezbędne?

Prawidłowe rozpoznanie naszych dolegliwości zdrowotnych jest kluczowe dla całego procesu leczenia stomatologicznego. Błędna diagnoza może skutkować przeprowadzeniem nieodpowiednich zabiegów przez dentystę. Rozwój technologiczny dostarczył medycynie istotne narzędzia usprawniające diagnostykę obrazową — zdjęcia RTG zewnątrzustne oraz wewnątrzustne, które są dziś standardową techniką rozpoznania problemu stomatologicznego.

 

 

Czym jest zdjęcie rentgenowskie?

To jedna z technik diagnostycznych, wykorzystująca promieniowanie rentgenowskie. Tkanki o zwiększonej gęstości (np. kości) pochłaniają większą ilość wiązek i są widocznie jaśniejsze na dwuwymiarowym obrazie, który jest rejestrowany podczas prześwietlenia. Co istotne, współczesne aparaty rentgenowskie angażują zmniejszoną dawkę promieniowania, w związku z czym nie są szkodliwe dla pacjentów. Jedynie silna i długotrwała ekspozycja na radiację mogłaby skutkować zmianami chorobowymi, jednak zdjęcia diagnostyczne nie stwarzają takiego zagrożenia.

Kiedy powinniśmy wykonać zdjęcie rentgenowskie zębów?

Decyzję o konieczności wykonania radiogramu podejmuje stomatolog w przypadku pojawienia się wątpliwości po diagnostyce naocznej. Zdjęcia rtg zębów są niezbędne przed podjęciem leczenia endodontycznego, ponieważ umożliwiają ocenę stanu przyzębia i wskazanie ewentualnych ubytków. Są także pomocnym narzędziem dla chirurgów w ocenie poziomu trudności planowanego zabiegu dłutowania lub ekstrakcji. Rentgen, zalecony przez ortodontę, umożliwia rozpoznanie wady zgryzu. Ponadto, ten rodzaj diagnostyki wykrywa zmiany patologiczne, które nie dają żadnych objawów — może więc być działaniem ratującym nawet życie.

Coś więcej niż RTG

Diagnostyka w DUDA CLINIC obejmuje nie tylko zdjęcia RTG zębów, ale także tomografię komputerową, która daje dużo szerszy wgląd w jamę ustną Pacjenta i dzięki przestrzennemu obrazowaniu, daje lekarzowi możliwość większej precyzji. Badanie tomograficzne wykonywane jest w celu uzyskania pełnego, trójwymiarowego obrazu wnętrza jamy ustnej oraz jej wszelkich struktur anatomicznych. Ten rodzaj diagnostyki stosuje się głównie przed zabiegami z zakresu implantologii.

Zdjęcie rentgenowskie i tomografia komputerowa to podstawowe narzędzia diagnostyczne w chirurgii stomatologicznej. Zazwyczaj są poprzedzone wywiadem dentystycznym, co ułatwia planowanie leczenia przez endodontów i ortodontów. W DUDA CLINIC, zdjęcia RTG zębów wykonywane są przez technika radiologii, który wykorzystuje profesjonalną i nowoczesną aparaturę, co stanowi punkt wyjścia do następujących po diagnozie zabiegów medycznych.

Scroll Down
Bottom Reached

No posts were found for provided query parameters.