Szanowni Państwo, Duda Clinic to teraz Munk Stomatologia. Serdecznie zapraszamy.
Stomatologia estetycznaZgrzyty w uzębieniu. Nie ignoruj objawów bruksizmu

Zgrzyty w uzębieniu. Nie ignoruj objawów bruksizmu

Bruksizm to niekontrolowane zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi podczas snu. Mimo tego, że problem jest dość powszechny, to do specjalistów trafia niecałe 30% dotkniętych nim Pacjentów. Bagatelizowany bruksizm jest groźny nie tylko dla zębów, ale może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia – doprowadza do nawracających bólów głowy, stawów, kręgosłupa, a nawet oczu, dlatego warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Zgrzytanie zębów, a jednocześnie ich ścieranie może być na tyle głośne i nieprzyjemne, że staje się powodem do wybudzenia ze snu bliskich, a czasem nawet samych osób cierpiących na bruksizm.

 

 

Przyczyny bruksizmu

Organizm człowieka składa się z różnych części połączonych w jedną całość. Dysfunkcja jakiegoś organu ma wpływ na inne. Dolegliwości przy takich przypadłościach jak bruksizm nie są jednoznacznie określone, ale za winowajców uważa się niektóre choroby, wady wrodzone lub tryb życia.

Do takich czynników zalicza się:

  • wady zgryzu,
  • nadmierne napięcie nerwowe,
  • stres lub nadwrażliwość na stres,
  • zmiany w układzie nerwowym,
  • dysfunkcje stawów żuchwowo- skroniowych.

Konsekwencje bruksizmu

Bruksizm to nadmierne zaciskanie zębów, które może doprowadzić do ścierania się ich powierzchni, a nawet złamania. Chodź wydaje się niepozorną dolegliwością, to jednak zaniedbania w tym zakresie prowadzą do powstania szeregu innych poważnych problemów zdrowotnych, tj: zaniki przyzębia, ścieranie szkliwa, ubytki zębowe, krwawienie dziąseł, nieustanne bóle głowy na skutek wzmożonego napięcia, zaburzenia widzenia i równowagi, szumy w uszach, przykurcze mięśniowe. W zaawansowanym etapie choroba prowadzi do zmian zapalnych, którym towarzyszy ból.

Diagnostyka bruksizmu

Charakterystyczne objawy w tym schorzeniu nie są trudne do zdiagnozowania. Jednak, aby wdrożyć leczenie, Pacjenta czeka ocena stanu uzębienia oraz kondycji psychicznej. Dalsze postępowanie jest uzależnione od liczby czynników wywołujących chorobę.

Jak leczyć bruksizm?

Leczenie bruksizmu jest wieloetapowe i długotrwałe. Podstawowym elementem terapii objawowej jest stosowanie na noc szyn lub specjalnych nakładek hamujących odruch zgrzytania. Najczęstszym powodem choroby są zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, dlatego zalecana jest wizyta u psychologa lub neurologa, który pomoże dotrzeć do istoty problemu. Wielu Pacjentom w opanowaniu bruksizmu pomagają masaże relaksacyjne, joga czy tai-chi. Stomatolog powinien również zlecić odpowiednią dietę, a w niej ograniczenie picia kawy lub odkwaszanie organizmu. Pacjenci z bruksizmem powinni unikać twardych produktów oraz zrezygnować z żucia gumy.

Warto uważnie obserwować swoich bliskich i siebie, by nie przeoczyć objawów bruksizmu. Jeśli potrzebujesz uzyskać więcej informacji na temat tego schorzenia, umów się na konsultację w DUDA CLINIC.

Scroll Down
Bottom Reached

No posts were found for provided query parameters.